Православни катихета
Јул 19, 2019, 08:05:23 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Бунтовници са разлогом или без њега (Млади и отпор ауторитетима)  (Прочитано 3833 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 51

« послато: Новембар 08, 2009, 01:31:03 »

Да сте ученик у средњој школи, дакле имате 15-19 година и вероучитељ вам каже:'' Мораш да постиш'' или ''Мораш да се крстиш, иначе ћеш у пакао'' (не чудите се, има таквих случајева)- како бисте реаговали? Сећам се своје средње школе, на неким часовима сам играла ''икс-окс'' јер није лепо да се расправљам с професором, а да слушам нешто слично оном горе - ма не пада ми на памет.
Сачувана
jelena petranovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 55

« Одговор #1 послато: Новембар 08, 2009, 04:59:14 »

Najbolje pitaj svoje ucenike kako bi oni reagovali; moguce da se takvim nametanjem izazove otpor, bunt, jaci nego sto bi inace bio da se nesto ne dozivljava kao nametnuto, prirodno
Сачувана
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #2 послато: Новембар 09, 2009, 12:26:30 »

Najbolje pitaj svoje ucenike kako bi oni reagovali; moguce da se takvim nametanjem izazove otpor, bunt, jaci nego sto bi inace bio da se nesto ne dozivljava kao nametnuto, prirodno

Није МОГУЋЕ него је СИГУРНО да ће изазвати отпор. Овде се не ради о бунтовницима без разлога него са разлогом. Питање је како помоћи колеги/колегиници који/која прича овако нешто, а који/која неће да саслуша саговорника?
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 185

« Одговор #3 послато: Новембар 10, 2009, 02:27:54 »

Неко је лепо рекао да "веронаука мора да буде понуда, а не принуда". Исто важи за све сегменте црквеног живота. Сам Бог се на ненаметљив начин открива човеку, остављајући му слободу да Га одбаци, порекне Његово постојање, па чак и да Га разапне. На крају крајева, познање Бога као личности претпоставља слободу.
Наметањем, не само да ћемо изазвати бунт, већ ћемо постати (можда и непремостива) препрека богочежњивој (чежња за Богом је често прикривена под маском бунтовништва) души на путу спасења.
"Случајеве" које си поменула треба упутути на духовну реанимацију код епископа. Тужан
Сачувана
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #4 послато: Новембар 11, 2009, 04:43:48 »

Апсолутно.  Без бунта нема напретка као ни без отпора ауторитетима. Позитивно гледам на тај бунт јер хришћанство се и ширило у Риму кроз неки вид отпора држави, кроз неслагање са начином живота у Царству. Зар треба помињари његово опстајање у комунистичким режимима? Зато мислим да ми ту енергију наших ученика не треба да гушимо него да усмеравамо правилно.
Можда није лоше да некада када се састанемо разговарамо и о овоме, да на тим нашим скуповима размењујемо искуства о личном сусрету вероучитељ-ученик и указујемо на појаве које због нечијег НЕЗНАЊА могу да имају трајне последице. Ипак смо ми неки надпедагози и не учимо их само да напамет знају Оченаш и Десет заповести већ им формирамо животне ставове, преносимо им део себе.
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #5 послато: Новембар 12, 2009, 09:56:20 »

Slažem se, nikako ne treba nametati đacima veru i pravila, nego dati im primer! Treba da predložimo đacima, ko može i ko želi da posti, da ih vodimo u crkvu na pričešće, npr. u prvoj nedelji Božićnog ili Vaskršnjeg posta, ili van posta! Nikada neću zaboraviti, pre dve godine pričam o Liturgiji i pričešću u prvoj godini, a đaci na kraju časa pitaju: "Profesore, a kada ćete nas voditi na pričešće?" Ako to uspemo, da teoriju koju izlažemo na času prenesemo i u praksu, ALILUJA! Inače, oni su sada treća godina, i dan danas, idemo nekoliko puta godišnje do Crkve i redovno se pričešćuju!  Kaže meni učenica, njen mlađi brat postio mesec dana na ulju, a poslednju nedelju na vodi da bi se pričestio, i kada je otišao u crkvu da se pričesti, ispovedio je svešteniku da je ujutru pre nego je krenuo na Liturgiju popio čašu vode, sveštenik ga nije pričestio, a zamislite trud i volju tog dečaka - osnovca!!! Primera ima raznih, ali mi i dalje treba da se trudimo i da istrajemo u našem pozivu!
Сачувана
Странице: [1]
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!