Православни катихета
Август 21, 2019, 08:58:10 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4
  Штампај  
Аутор Тема: Алтернативни план и програм  (Прочитано 81355 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #30 послато: Март 20, 2013, 11:09:16 »

Другари,

ја нисам вичан у препискама на форумима. Готово да никада нисма учествовао ни на једном форуму. Како да Вам пошаљем своје планове?

Stevane, ni ja nisam kačio tako da ne mogu da ti pomognem, ali verujem da će se Rašo ili Perica ili neko treći oglasiti i pomoći! Смешко
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #31 послато: Март 20, 2013, 11:22:45 »

III razred

tema broj dva u trećoj godini je preopširna, 10 časova je previše ... svi znamo koliko je važna ta tema, ali PRILIKOM IZRADE PLANA I PROGRAMA TREBA DA IMAMO U VIDU DA SMO IZBORNI PREDMET I DA NEMAMO OCENE, plan treba da bude raznovrstan i od svih tema po malo ... tema broj 3 jeste tema koju treba da predjemo, ali ne toliko detaljno, ja bi spojio dve teme u jedan čas ... koliko vidim, ni u jednoj godini nisi stavio RELIJIJE, trebalo bi ubaciti te teme, jer u četvorogodišnjim školama imaju sociologiju gde se rade religije (ali, to zavisi od predmetnog profesora, u mojoj školi, npr. jedan profesor je radio tu temu, a drugi njie) ... ja religije radim u trećoj godini - ranije sam radio u četvrtoj, a sada u četvrtoj godini radim žitija iz Prologa ... mada, možda je bolje religije prebaciti u četvrtoj zbog korelacije sa sociologijom ... teme sam poslao Stevanu za prvu i drugu godinu, a uradiću i za druge dve, nadam se da će to uraditi i ostale kolege i da ćemo zajedničkim snagama doći do nekog rešenja ... takodje, treba imati u vidu da je tema mnogo i da definitivno ne možemo staviti sve teme u četiri godine, ali ono što možemo jeste ukratko ih upoznati sa temom, stoga nisam za varijantu da se 10 časova obradjuje jedna tema kao npr. tema broj 2, onda će se izostaviti nešto što je možda manje važno, ali je ipak važno ...
Сачувана
Милош Антонијевић
Администрација
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 10

« Одговор #32 послато: Март 20, 2013, 11:26:23 »

Другари,

ја нисам вичан у препискама на форумима. Готово да никада нисма учествовао ни на једном форуму. Како да Вам пошаљем своје планове?

Када шаљеш пост изнад дугмета "Пошаљи" имаш опцију "Додатне опције..." у оквиру којих имаш могућност да уз пост приложиш фајл који желиш.
Сачувана
stevan jovanovic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 2

« Одговор #33 послато: Март 21, 2013, 12:22:25 »

Милоше,
хвала ти на одговору.

Екипа која ради на предлогу наставног плана и програма за средње школе, у овој фази рада, настоји да дефинише две ствари:

1. становиште са којег би, у принципу, требало излагати хришћаснко учење. Приликом одабира становишта водимо рачуна о: а) главном циљу православног катихизиса - уцрквење ученика - и б) тематској интеграцији православног катихизиса у образовни систем (основних и) средњих школа.

2. наставне целине које би требало да се нађу унутар наставног плана и програма, а које би омогућиле да се ученик упозна са хришћанским учењем на начин који би му отворио могућност да себе посматра у оквиру Божије икономије. Приликом распореда тематске грађе, водимо рачуна о наставним плановима и програмима других предмета, желећи да постигнемо што већи степен корелације.

Засад, толико од нас који смо укључени у израду предлога нпп-а за средње школе.

Ускоро ћемо се јавити са конкретним предлозима и образложењима.

Поздрав.
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 41

« Одговор #34 послато: Март 22, 2013, 09:43:00 »

Ево Стевановог плана. Методске јединице.
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #35 послато: Март 22, 2013, 09:46:19 »

Und weiter...
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #36 послато: Март 22, 2013, 09:48:49 »

Ово је од Веље Мартиновића. Свашта ћете овде наћи. Најпре, имате питања за ванредне која исто тако могу да послуже као пример.
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #37 послато: Март 22, 2013, 11:37:46 »

Evo i moje verzije programa koji je pravio Stevan. Ja sam tu malo izmenio ponesto, prilagodio mojim djacima (ek. skola). Ovo je samo grub nacrt met. jedinica. Potrudicu se sutra popodne da napisem i za 3. i 4. razred i da navedem glavne ciljeve ovakvog PiP-a.
Gledajuci ove nast. jed. ja nisam zadovoljan kako sam osmnislio, i menjao bih vec sada nesto, tako da vi, braco i sestre samo udrite!!!

Potrudicu se da napisem u dofgedno vreme rayradu svake nas. jedinice. SA svim mogucim aspektima iz koje mogu da se sagledaju i predstave, a koje opet ja mogu da vidim. To, pak, nije mnogo niti preterano siroko.
« Последња измена: Март 22, 2013, 11:39:09 vladimir pekic » Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 43

« Одговор #38 послато: Март 22, 2013, 05:00:50 »

Захваљујући колеги Новаку Бојанићу и његовој супрузи Ани иамо превод тема православне веронауке у Грчкој.
Шаљем у првој поруци два документа. То је превод, како ми се чини, наслова у уџбенику веронауке. Може се по садржају из уџбеника видети и назив тема које су постављене планом и програмом, ако се изузму карте и додатни и изворни текстови.
Овде је садржај за 7. и 8. разред, што је, како Новак каже, највероватније узраст нашег 1. и 2. разреда средње.
Лично мислим да се уклапа у досадашње наше заједничко размишљање да се у првом разреду обрађује Стари, а у другом Нови Завет - дакле Библијска историја.
И у Стевановом, Радомировом, а и у још неким предлозима је такође тако.
До сада сам се двоумио да ли да целокупна Библијска историја буде у 1 разреду, у 2. историја Цркве, 3. Катихизис - догматика и литургика, 4. етика

Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #39 послато: Март 22, 2013, 05:27:43 »

Ево још два први би по узрасту био као наш 1. разред средње, а њихова 3. година учења.
Ради се о Историји Цркве која почиње од Педесетнице и надовезује се на 2. годину учења тј. Нови Завет.
Избор тема је солидан, превише се у главама 4, 5 и 6 говори о ЗАпадном Хришћанству и историји Протестаната као и о екуменизму. Могуће је смањити број часова на ове теме.
Сигурно за наше потребе треба убацити теме из историје СПЦ и Хришћанства на нашим просторима од Римске империје до Кирила и Методија, Историју СПЦ Архиепископије, Пећке Патријаршије, Цркве под турском влашћу, Уједињења, 2. Св рата, Цркве под комунизмом и СПЦ данас. Такође темама о идентитету којих нема ни у једном предмету у школи - Црква и нација у српском искуству; Косовски Завет, Светосавље...

Други документ је Литургика.
Веома ми се допада избор тема. Ту су основе Богослужења, Литургије, Светотајинског богословља и основних појмова црквене уметности..

Ако желимо све да уклопимо у наш план и програм онда би имали проблем са бројем часова.
У том случају морсли би да спајамо теме из Историје Цркве са темама из Литургике - тј ова два плана у додатку да саставимо у један.

Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #40 послато: Март 22, 2013, 05:52:59 »

Последња два разреда!

Један обрађује догматске теме и Историју религије, а други Етику.
Мислим да није добро обрађена догамтика, а реално ми немамо ни места да у 4. средње обрадимо догматику, историју религије(а) и етику. Мислим да би то могли да исправимо тако што би у ранијим разредима у темама из Библијске историје и историје Цркве, обрађивали историју догмата.
Посебно историја Васељенских сабора у том е може да помогне - јесери, апологетика, Св. оци, Ороси православног исповедања вере итд смислено могу да изложе освновне догмате Цркве.

Етичке теме ми се допадају, као да све што је битно обрађују.

Још једном хвала Ани и Новаку на идеји и труду око превода грчког плана и програма!
Ево изволите, драге колеге па анализирајте и ви!

Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #41 послато: Март 22, 2013, 07:55:00 »

Ево Стевановог плана. Методске јединице.

Што се тиче прве године Стевановог плана, слажем се са предлогом методских јединица, али тему "У почетку" би пребацио за неку старију годину, никако са првом годином о философији, а теме "У Ханану" и "Успон и пад Израеловог царства" су превише детаљне, по мени треба их скратити;
- недостаје бар један час општих појмова - шта је Црква? Вера? Атеизам? Личност?  ...
- тема "Увод у Свето Писмо Старога завета, уместо 4. часа колико је Стеван предвидео може да се скрати на један или два часа ... РАДУЈЕ МЕ ДА СУ ДОСАДАШЊИ ПРЕДЛОЗИ око 50% ИСТИ
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #42 послато: Март 22, 2013, 08:17:15 »

Што се друге године тиче, методске јединице од 2. до 15. су преопширне, то може да се скрати на пар часова ... што се тиче теме "Страдална седмица" такође сматрам да је преопширна и да се може скратити ... остало је по мени, све у реду ... верујем да ће и друге колеге имати неке предлоге методских јединица, па се могу убацити у овај Стеванов план, тамо где би се нека тема скратила ....
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #43 послато: Март 22, 2013, 08:25:06 »

Трећа година је превише детаљна, чини ми се да у свакој теми могу да се скрате лекције, две или понегде три у једној ... они су већ трећа година, још нигде нема ниједне дебате, теме која би била актуелна, ...
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #44 послато: Март 22, 2013, 09:07:16 »

Und weiter...

Четврта година од 4. до 18. методске јединице - волео би да видим, онако, искрено, колико нас би реализовало ове методске јединице на часовима верске наставе као изборног предмета са описним оценама ... искрено, овде је превише философије, ... превише ...
Сачувана
Странице: 1 2 [3] 4
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!