Православни катихета
Септембар 16, 2019, 01:55:14 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2
  Штампај  
Аутор Тема: Изборни предмети  (Прочитано 8522 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 185

« послато: Новембар 29, 2009, 06:00:30 »

Цитат
Закон  о средњој школи (''Службени гласник РС'', број: 50/92, 53/93– др. закон, 67/93– др. закон, 48/94– др. закон, 24/96, 23/02, 25/02- испр., 62/03 – др. закон, 64/03 – испр. др. закона, 101/05 – др. закон и 72/09– др. закон)

Члан 27.

Изборни предмети су верска настава и други предмет етичко-хуманистичког садржаја који утврди министар просвете и остварују се у складу са наставним планом и програмом за одговарајућу школу, без обзира на број  ученика.
   Ученик је обавезан да  приликом уписа у први и сваки наредни  разред школе изабере један од предмета из става 3. овог члана.
        Предмет који је ученик изабрао обавезан је за ученика у тој школској години.

Цитат
Закон о основној школи ("Службени гласник РС" број 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 66/94 - одлука УСРС, 22/2002, 62/2003 - др. закон, 64/03 - испр. др. закона и 101/05 - др. закон)

Члан 22.

Настава из изборних предмета остварује се у складу са наставним планом и програмом од I до VIII разреда, и то:
1) верска настава и други предмет етичко-хуманистичког садржаја који утврди министар просвете од I до VIII разреда;
....

Родитељ, односно старатељ ученика приликом уписа у I и сваки наредни разред има право и обавезу да одлучи да ученик похађа верску наставу или наставу из другог предмета који утврди министар просвете.
Предмет из става 1. тачка 1) овог члана за који се родитељ, односно старатељ определио обавезан је за ученика у тој школској години.

Сачувана
mirjana vujic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 7

« Одговор #1 послато: Септембар 12, 2010, 09:38:16 »

Имам питање: колики је минимум ученика  у једном разреду који треба да похађају часове веронауке?
Некада је то био један уценик..па је после минимум био 7...а сада..?

То би требало да је одређено неким чланом закона..

Поздрав..и унапред хвала.. Cheesy
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #2 послато: Септембар 12, 2010, 11:09:46 »

Занимљиво питање, и мене то интересује, али би и допунио питање: Колики је максимум ђака у једној групи? Чујем да има колега који имају групе преко 30 ђака. И ја сам имао пре неколико година када сам почео да радим велике групе ђака, али сада је већ другачије, углавном делимо одељења по пола или се спајају мање групе у две, или ... углавном, немам преко 30. Мање групе једнако бољи и квалитетнији рад! Смешко
Сачувана
perica obradovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 74

« Одговор #3 послато: Септембар 12, 2010, 11:39:12 »

15-34
Сачувана

Бити хришћанин значи бити аутентичан човек, а Христов...
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 51

« Одговор #4 послато: Септембар 13, 2010, 11:01:13 »

Број 7 никада није био у оптицају на тај начин. Мислим да се ништа није мењало од почетка: од 1-30. Прошле године кад су почели да причају о кризи и ММФ-у, министар је слао неке дописе да групе не буду мање од 15 ђака. Ма крше закон нон стоп, као и за наш статус стално запослених.
Сачувана
mirjana vujic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 7

« Одговор #5 послато: Септембар 17, 2010, 07:46:11 »

Има ли негде конкретно да писе колики је минимум и максимум ученика по једној групи..?
Мени у Уговору о раду у сколи на Новом Београду пише да МПРС прописује да се код изборних предмета финансирају групе од 15 ученика..зато су ми у једну групу спојени 5 и 6 а у другу 7 и 8 разреди..као да предајем на селу..ужас..има ли ко какво режење?
Сачувана
jelena dzopalic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 10

« Одговор #6 послато: Септембар 17, 2010, 09:58:20 »

Ја сам пре два дана добила информацију из министарства да више не важе никакви закони и да се директори не придржавају закона о броју ученика на веронауци јер је рационализација увелико кренула, смањују се фондови осталим наставницима из других предмета, људи остају без посла, тако да бих требала да се примирим и будем срећна што ми се фонд није смањио. И да нема вајде да било шта тражим јер нећу добити. Усне су ми запечаћене
Сачувана
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #7 послато: Септембар 17, 2010, 11:09:50 »

Па ко је тај службеник који је рекао да се не продржавају закона и то правдају фамозном рационализацијом? Дај да га одмах ставимо у новине те да буде рационализован под хитно.
Сачувана
aleksandar milojkov
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 1

« Одговор #8 послато: Новембар 30, 2010, 07:15:04 »

Начуо сам да је у току процес измена "правила игре" када је у питању веронаука у средњим школама. Наиме, тај предмет би убудуће у средњим школама постао факултативни. Знамо шта би то значило за фонд часова вероучитеља у средњим школама. Зна ли неко поуздано да ли је ово истина?
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 41

« Одговор #9 послато: Децембар 17, 2010, 08:13:07 »

Начуо сам да је у току процес измена "правила игре" када је у питању веронаука у средњим школама. Наиме, тај предмет би убудуће у средњим школама постао факултативни. Знамо шта би то значило за фонд часова вероучитеља у средњим школама. Зна ли неко поуздано да ли је ово истина?

У школи у којој радим, директорка је члан неког радног тела за реформу средњих економских школа. Ту су веронаука и грађанско задржали статус обавезних изборних предмета. Има  и предмета који имају статус изборни предмети. Тако је у нацрту. Такође се уводе предмети етика и уметност. Требало би проверити како то иде и у другим стручним школама, па да направимо замешатељство. Наиме, ако се уводи та етика, да видимо преко Одбора или кога већ да се од факултета тражи да пошаље министарству захтев да тај рпедмет могу да предају и вероучитељи. То би повећало како фонд часова тако и број теолога који би ушли у образовни систем. И " роварили " изнутра.
Сачувана
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #10 послато: Децембар 24, 2010, 01:07:46 »

Као што је Владимир рекао, у средњим стручним школама веронаука и грађанско задржавају исти статус. Увођење нових изборних предмета нас не ремети. Неки предмети, као на пример филозофија, прећи че у изборне под именометика и сл. Међутим, ти изборни предмети немају везе са нама. Дакле, ђаци ће и даље бирати између грађанског и веронауке. Сигурна сам у ово јер сам ове године члан педагошког колегијума и на сваком састанку само о реформи расправљамо.
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #11 послато: Јануар 14, 2011, 02:14:44 »

А шта ће бити са гимназијама? Било је разних предлога! У школи где ја радим, у зборници је дуго на огласној табли стајао предлог реформи за гимназије где је предложено да грађанско васпитање буде изборни предмет у трећој години, а верска настава изборни предмет у четвртој години! Тужан Додуше, и један и други предмет имају два часа недељно, али у односу на стање какво је сада то значи дупло мање часова за ова два предмета! Али, надам се да ће ово бити само предлог који се неће усвојити и да ћемо остати у рангу обавезних изборних предмета и даље. Смешко
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 41

« Одговор #12 послато: Јануар 15, 2011, 11:43:49 »

А шта ће бити са гимназијама? Било је разних предлога! У школи где ја радим, у зборници је дуго на огласној табли стајао предлог реформи за гимназије где је предложено да грађанско васпитање буде изборни предмет у трећој години, а верска настава изборни предмет у четвртој години! Тужан Додуше, и један и други предмет имају два часа недељно, али у односу на стање какво је сада то значи дупло мање часова за ова два предмета! Али, надам се да ће ово бити само предлог који се неће усвојити и да ћемо остати у рангу обавезних изборних предмета и даље. Смешко

Ту је ствар да би требало да притиснемо Одбор, а они Синод да се Црква умеша у ту реформу, иначе ће проћи поред нас на нашу штету. Јер, наћи ћемо се неспремни, без ПиП за такву ситуацију; без статуса вероучитеља...итд. Требало би да нас бар упуте како то иде и је ли се Црква у то меша, пита, да ли запиткује. ДА не буде, ми се молимо Богу и даће он, а ако не да грешни смо. Да су тако нпр. радили апостоли, свети Кирило и Методије, св. Сава клањали би се ми још Перуну или неким другим боговима.
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #13 послато: Јануар 18, 2011, 11:20:34 »

Gimnazijalcima „skratili“ informatiku
B. BORISAVLJEVIĆ | 17. januar 2011.

Stručna javnost nezadovoljna predloženim nastavnim planom za gimnazije. Na društvenom smeru informatika samo u prvom razredu

BUDUĆI gimnazijalci društvenog smera imaće informatiku samo u prvom razredu, „prirodnjaci“ i u drugom, dok u trećoj i četvrtoj godini ovog predmeta nema u rasporedu časova! Ovo je najvažnija novina novog nastavnog programa za reformisanu gimnaziju koja „startuje“ od septembra, koja je izazvala veliko nezadovoljstvo profesora i stručne javnosti.

Uprkos zahtevima Nacionalnog prosvetnog saveta, Konferencije gimnazija Srbije, gimnazijskih profesora da bi reformu trebalo odložiti, Komisija Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja napravila je novi nastavni plan i program za gimnazije. Stručna javnost upozoravala je i zahtevala da se prvo uradi strategija gimnazijskog obrazovanja i definišu ishodi, odnosno šta učenici treba da znaju po završetku školovanja, pa da se tek onda pišu nastavni planovi.

- Izbacivati ovaj predmet, koji se do sada učio sve četiri godine i to u vremenu kada je, bez informatike nemoguće bilo šta raditi, najveći je prosvetni promašaj - kaže Miodrag Sokić, predsednik Foruma beogradskih gimanzija. - Školovaćemo gimnazijalce koji će upisivati fakultete, a da ne znaju da obrade tekst, a kamoli da prave tabele i grafikone i to u vremenu kada je, bez informatike nemoguće bilo šta raditi!?

PRVA GENERACIJA SADAŠNJI osmaci će biti prva generacija koja će se školovati u reformisanim gimnazijama. Već 2015. godine, zahvaljujući ovim inovacijama, gimnazijalci će polagati opštu maturu, a fakultete upisivati bez prijemnog ispita. Po reformisanom programu prvi razred ostaće isti za sve buduće gimnazijalce, a u drugoj godini će se opredeljivati za jedan od dva smera - prirodni ili društveni. U trećoj godini đaci bi birali između ponuđenih paketa izbornih predmeta, koji bi činili od 30 do 50 odsto ukupnog nastavnog plana.

Naš sagovornik ističe da će Konferencija gimnazija Srbije učiniti sve da ono što je predloženo ne zaživi. On dodaje da građansko vaspitanje i veronauka, ostaju obavezni izborni predmeti sve četiri godine.

- Ova dva predmeta zauzimaju mesto informatici, a iskustvo je pokazalo da deca na ovim časovima ne nauče mnogo - ističe Sokić. - Đaci su opterećeni i velikim brojem predmeta, pa ne znam zašto umesto da imaju muzičko i likovno sve četiri godine, ne bi imali po dva časa nedeljno dve godine.

Gimnazijalci će ubuduće, na trećoj i četvrtoj godini, birati pakete izbornih predmeta i to sa četiri, odnosno osam časova nedeljno. Među ponuđenim izbornim predmetima su - istraživanje prošlosti, analiza teksta, veština komunikacija, astronomija, računarstvo u prirodnim naukama, etika, sociologijalna psihologija, istraživanje u prirodnim naukama, fizička geografija...

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:315477-Gimnazijalcima-skratili-informatiku
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #14 послато: Јануар 18, 2011, 11:22:45 »

Nastavni plan za gimnaziju

http://www.fbg.org.rs/wp-content/uploads/2011/01/Konacni-nastavni-plan-za-gimnaziju.pdf
Сачувана
Странице: [1] 2
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!