Православни катихета
Октобар 22, 2019, 10:01:02 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3
  Штампај  
Аутор Тема: Такмичење из веронауке 2010  (Прочитано 33984 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 43

« послато: Фебруар 28, 2010, 07:02:20 »

Овде можемо да причамо, а касније ћемо да замолимо администратора да отвори посебну тему за средњу школу.

СРЕДЊА ШКОЛА

ПРАВИЛНИК
О такмичењу ученика из верске наставе

•        Тим сачињава пет ученика
•        Учешће на такмичењу потврђује се писменом пријавом
•        Ученици се међу собом договарају око питања
•        Капитен екипе усмено одговара на питање у име екипе
•        Ако један тим не зна одговор на постављено питање, остале екипе немају право да дају одговор
•        Одговори морају бити кратки и јасни
•        Тимови који користе помоћна средства приликом самог такмичења биће дисквалификована
•        Победнички тимови пласирају се у даље такмичење
•        Чланови жирија могу чинити: епископи, свештеници и дипломирани теолози.
•        Запечаћена питања отварају се на почетку самог такмичења
•        У свакој коверти биће и тачан одговор, на који жири може да се ослони приликом бодовања
•        Чланови жирија бодују екипу, и то: а) 0 поена за нетачан одговор  б) 1 поен за делимично- тачан или непотпун одговор  в) 3 поена за тачан одговор
•        Жири је дужан, да уз пријаву првопласираних за  даље такмичење достави и записник са такмичења
•        Вероучитељ је дужан да присуствује такмичењу свог тима
 Напомена: на општинском такмичењу тим добија пет питања и две дидактичке игре

ТАКМИЧЕЊЕ ИЗ ВЕРСКЕ НАСТАВЕ
Средње школе

Из „Речника православне теологије“ Ј.Брије:

1.   анафора
2.   апостолско прејемство
3.   свештенство
4.   икона
5.   јереси
6.   есхатологија
7.   аутокефалност
8.   монаштво
9.   исихазам
10.   Богордица

Из „Бог је Жив“ :

1.   Стварање света
2.   Стварање човека
3.   Јован крститељ
4.   Крштење Христово
5.   Рођење Христово
6.   Лазарево васкрсење
7.   Улазак у Јерусалим
8.   Вечера на Велики четвртак ( стр. 156-158 )
9.   Аврам
10.   Давид
11.   Мојсије

Из „Катихизиса“  ( З.Пено ) :

1.   Одлуке Васељенских сабора
2.   Свете тајне
3.   Прародитељски грех и последице
4.   Страдање и васкрсење Христово
5.   Вазнесење и Педесетница
6.   Откривење, Предање, Писмо

Из „Православног катихизиса“ за 1. и 2. разред И.Мидића:

1.   Појам личности
2.   Света Тројица ( стр. 45- 57 )
3.   Религија или Црква

Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #1 послато: Фебруар 28, 2010, 07:07:14 »

Занимљиве су теме, питања.

Каже се у правилнику, 5 питања и 2 дидактичке игре.

Да ли су те игре нешто у форми асоцијације, словних заврзлама итд?
Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #2 послато: Фебруар 28, 2010, 08:04:02 »

И какво је то путовање за градско такмичење. Нисам радио до сад у средњој, па не знам. Дакле ко победи на општинском за градско/епархијско се путује негде?
Сачувана
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 69

« Одговор #3 послато: Март 01, 2010, 07:56:05 »

Е управо то и мене "здраво интересује",што би рекли Буњевци у мом крају, Смешко тј. - управо и мене то млого интересује!!  Смешко Немам благе везе о чему се ради!? Деф. сам за то да се убацују неке нестандардне и занимљиве ствари, али било би лепо ако би бар оквирно неко знао нешто да нам каже да ли и у ком смеру можемо бар мало ђаке припремити за то!?

И какво је то путовање за градско такмичење. Нисам радио до сад у средњој, па не знам. Дакле ко победи на општинском за градско/епархијско се путује негде?

Е, за мене је сада новина та прича о проширењу ранга такмичења и на међуепархијски ниво, па не знам како ће ове године то да се изведе, али за претходне 3 године знам да онај ко би дошао до градског (тј. све екипе које су биле прве на општинском) у старту био онај ко је касније ишао на наградно путовање! Што је по мени било прелепо (не само победници - јер са киме би се они то сами дружили и упознавали - већ сви без обзира на освојено место на градском)! Прошле године су ишли у манастир Студеницу (ту моја екипа није прошла тако да сам само од ђака из Земунске гимназије <са којима је моја екипа остала у контакту још од претпрошле године> чуо да им је било сјајно!), пре 3 године такође нисмо прошли на градско те заборавих шта ми рекоше где су били (чини ми се неки једнодневни излет), али зато из личног искуства са мојом екипом могу да ти препричавам доживљаје са дводневног путовања у ман. Милешеву тако да ћеш помислити да ти причам бајке колико је све било прелепо и оно што је најважније - колико су ђаци били одушевљени!!  Смешко
Ал ајд макар укратко!  Смешко
У великом аутобусу је било остало празно неких 15 места колико се сећам (једина већа замерка је што се путовање углавном организовало у термину који је матурантима био јако незгодан због матурских обавеза, па доста матураната није дошло), тако нас је било вероватно око 40-45 (ђака, вероучитеља, Александар Ђаковац и Сандра Дабић, те још пар људи с њима). У поласку ка ман.Милешеви, обишли смо 1 манастир у Овчарско-кабларској клисури и цркву у Ариљу. Већ у аутобусу, започели смо са упознавањем и дружењем, причом, понеком песмом, осмесима, шалама и Господ нам је већ тада објединио срца у дружењу! :-) У Милешеви смо царски дочекани од епископа Филарета. Обишли су (ја сам имао проблеме са стомаком па сам остао у конаку (да не кажем царском апартману од конака <у позитивном смислу!>!) па не знам детаље) 2 нека оближња манастира након оброка, да би се предвече вратили у Милешеву. Опет царски обок. Ноћење у прелепим конацима. Ујутру смо били на архијерејској литургији на отвореном јер се "потрефило" да је тај дан у Милешевској епархији било неко велико окупљање омладине (ђака веронауке које су довели вероучитељи и свештеници). Потом опет царски оброк (опрости на понављању, али не знам како бих боље описао гостопримство владике Филарета!?), да бисмо потом кренули назад ка Београду, успут обилазећи ман. Бању Прибојску и чини ми се да смо још негде свратили, али у том силном дружењу које је често најинтезивније било управо у аутобусу!  Смешко - већ мало и позаборављах! Знам само да смо успут свратили у неки ресторан где нас је Одбор за верску наставу све частио пљескавицама и сл.!  Смешко 
То је био опис путање, но главна ствар је било сјајно дружење које је Богу хвала и сјајном организацијом трајало 2 дана те су ђаци успели да се боље упознају (у току једног дана то често није баш то - причам из искуства једног дугогодишњег извиђача који јако добро зна шта су вишедневна дружења и упознавања до тада често већином непознатих људи!) и што је још важније - да то дружење многи одрже и наставе и даље! Ево помињем наше искуство са ђацима из Земунске гимназије и новобеогрдаске гимназије (опрости - не питај ме само за број гимназије - све их бркам!  Молим?  Намигивање ) са којима се и дан данас чујемо и када смо у прилици и видимо, одемо заједно на путовање! :-) То ти је веронаука у пракси! Е због свега тога и са свиме тиме као саставним делом - могу да кажем да стварно волим наша такмичења, и да сам после свега био још како спреман да заборавим на многе замерке које сам имао око питања, скрипти и сл. Кад видим те радосне осмехе "од ува до ува" на мојим ђацима и када чујем како опет хоће да оду на градско  ;Д (ма баш нас брига што то значи бити први на општини - важно је поново бити део тог прелепог искуства наградног путовања и упознавања сродних прелепих ликова!) - мени је срце препуно! Смешко

« Последња измена: Март 01, 2010, 08:02:19 Бамби » Сачувана

„Љубав је једини ваздух који сам удисао, и осмех једини језик који на свету разумем.“ 
                                                                                                                     - Мирослав Мика Антић
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #4 послато: Март 01, 2010, 08:37:14 »

ПС
Што се тиче "скрипте" за овогодишње такмичење, тј. покушаја обједињавања одређених делова из поменуте литературе ради лакшег штампања, ових дана сам нешто болестан па мало успореније функционишем, али се надам да ћу до четвртка успети за моје ђаке (Богу хвала данас сам успео да комплетирам баш фину екипицу <и по спремности да се ангажују, али надасве фини Цврчкови који ће се - убеђен сам - лепо дружити заједно!  Смешко > за такмичење! Смешко ) да спремим коначну целокупну верзију "скрипте"/извода, па да им то и одштампам у школи, те ћу онда окачити то и овде на форуму.
За сада ево корисних линкова где могу наћи поменуту литературу (осим књиге „Бог јеЖив“ - њу нисам успео да нађем, а и "Катихизис" Здравка Пене је само делимичан; тако да ћу то већ морати да скенирам и покушати да претворим у текст, али отом-потом видећу шта ћу од замишљеног успети да одрадим):

„Речник православне теологије“ Ј.Брије:
http://svetosavlje.org/biblioteka/Recnik/index.htm

„Катихизис“  З.Пено (само део - прва 1/5 књиге) :
http://www.crkva.se/katihizis_index.htm

„Православни катихизис“ за 1. и 2. разред И.Мидића:
http://veronauka.sabornost.org/files/udzbenik_1-2_ss.pdf

Ево за сада (као "пролазна" верзија ;-) ) качим део из Брије, јер то успех да комплетирам, а такође ево и Ворд верзије уџбеника за 1-2 разред како би се текст могао "сецкати" за потребе скрипте. Наиме, баш код тема из овог уџбеника имам утисак да су мало непрецизни шта очекују, тако да ће ту бити мало проблема шта оставити а шта избацити.
Још једна напомена везана за Брију. Код појма анафора, мало тога је казано јер се читалац упућује на појмове "приношење" и "литургија", тако да сам у склопу тог питања припојио и та 2 појма (прошле године сам се "испалио" јер ђацима нисам дао све информације које су им требале <превидео сам пропуст у мојој и скрипти коју је урадио колега и која је била меродавна при бодовању>, тако да идем логиком: што је до мене - боље да им дам и више, него да због мене и тога што немају неку информацију - они испаштају, а потрудили су се!). Иначе у завршној верзији (бар са овако неким мојим "проширеним проценама") скрипта би требала да има око 85 страна.
Толико за сада - доста приче - одо нешто и урадит по овом питању! Намигивање Смешко
Сачувана

„Љубав је једини ваздух који сам удисао, и осмех једини језик који на свету разумем.“ 
                                                                                                                     - Мирослав Мика Антић
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #5 послато: Март 02, 2010, 09:22:06 »

Ево, и ја ћу се надовезати на причу о наградном путовању, путовао сам и пре три године и прошле године. Оба наградна путовања су била лепо организована (пре три године смо обилазили овчарско-кабларске манастире - једнодневни излет, а прошле године два дана: Студеница, Жича, Градац ...). Ђаци који су ишли прошле године су ме на почетку школске године питали хоће ли бити и ове године такмичење и да их обавезно зовем, јер им је било прелепо прошле године ... толико на ту тему ... Смешко Смешко Смешко
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #6 послато: Март 03, 2010, 12:34:02 »

Ово је одлична идеја и нека остане тајна до самог такмичења, биће занимљивије, ... није интересантно да све знамо и да их баш све припремимо, онда такмичења знају да трају и по неколико сати у појединим општинама ...
Сачувана
jelena petranovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 55

« Одговор #7 послато: Март 03, 2010, 06:54:13 »

Veliko hvala Bambi za ovo postavljeno! A moj komentar na ovogodisnji kviz je da je to preteran zahtev za srednjoskolce, zato sto je veronauka izborni predmet koji se opisno ocenjuje, i te opisne ocene ipak nemaju onu "tezinu" koju nose brojcane, i muciti decu da uce ovo....jos ja radim u gimnaziji. Mislim da ne treba toliko da se opterecuju, ne znam smem li napisati da li su normalni Шокиран
Сачувана
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #8 послато: Март 03, 2010, 08:58:08 »

Само на брзину - морам да завршавам ту скрипту, ал мало ипак да одморим.  (ПС Богу хвала ако су линкови и сл. били од користи!  Смешко )
У глобалу ја нисам против такмичења и са озбиљнијим градивом (које ђаци могу да разумеју!) с обзиром да ми се увек нађе тачно око 6-7 ђака (буде их више - око 20, али када виде материјал, тачно ми до школског сами одустану, тако да их остане таман толико да ја не морам бити баш толико на мукама када некоме морам рећи не можеш даље - ниси прошао јер нам треба само 5 ђака! Љутко Најгори могући осећај!!) који стварно ем желе мало више информација од оног што већина жели и може да испрати, ем ми стварно то гледамо да окренемо на дружење које развучемо што дуже током припрема (које почнемо одмах након зимског распуста), па се до Врбице (колико све ово траје ако не прођемо на градско) супер и упознамо и здружимо и изиграмо!  Cheesy А касније се то дружење и продужи! "Фора" је у томе што то нису неке "фаце" које желе да се доказују знањем на такмичењима и сл., него ми се последње ево већ 3 године сабере баш фино и пробрану друштванце, па нам је свима милина бити заједно! :-)
Но, са друге стране овога пута се за нијансу не бих баш сложио са Душком
одн. да се ипак исправим! - ОК! Занимљиво јесте, али што Ви кажете - можда је ипак мало неприлагођен текст!? Бар мало. Синоћ скенирам и преправљам лоше пребачен текст из "Катихизиса" Здравка Пене и само размишљам о мојим другацима (3 ђака) и трећацима (2 ђака) како ће успети баш све то да разумеју (за девојку из 4.године ми није толико проблем, мада и она сама мало кука због догматских питања!  Намигивање ), одн. стварно полако мислим да ћу буквално морати са њима да ишчитавам лекције, те да се заустављамо на свим реченицама које им нису јасне.
Но, све у свему - ОК! Добро је и овако за почетак (ем не морамо да на брзину ми правимо скрипте, ем је у питању званична и проверена литература, а не као што је било - да знају да се у нашим скриптама провуку и неки мањи или већи "промашаји"! Намигивање а друго комисија ће имати квалитетан и јединствен за све меродаван текст за оцењивање одговора), а полако - биће боље следеће године када се још мало уходају (уходамо! - Ипак смо ми породица!  Смешко (=We are family!   Зеленко ) )! Има времена за усавршавање - управо овакви форуми су као измишљени за то - да се размене искуства и да се усавршавамо! :-) А друго - убеђен сам да и ми мало требамо да имамо разумевања и смирења - свако од нас ће увек имати нешто што није по његовом лично укусу, али "свету се не може угодити"! ;-) Тј. превише нас је различитих! :-)
Него узгред кад већ поменусмо све ово, чисто мој неки предлог, да можда следећи пут између осталог имају у виду и Томаса Хопку! Моје лично мишљење је да је он (као и Пено, без обзира колико сад конкретно мало куках  Зеленко ) јако лепо саставио своје 4 књиге "Православна вера", а оно што је овде најважније - мислим да је за средњошколце по питању разумљивости идеалан (имам у виду средњошколце који су се пријавили за такмичење - тј. показали да их све то интересује!)!
Толико. (Рекох: "Само на брзину!", а вид'ме колико се расписао!?) Одо сад да скенирам и претворим у текст још књигу "Бог је жив" (њу ћу тек сад стићи мало да погледам како је написана), па да све објединим и чим завршим - качим фајл. Па-па свима!    Смешко
Сачувана

- Мирослав Мика Антић
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #9 послато: Март 04, 2010, 04:36:07 »

Ја се извињавам, ал увидех да до краја нећу ништа стићи урадити (остало је више да се уради него што сам мислио  Љутко ) ако сад будем покушавао да завршим и преостало из књиге "Бог је жив", те сам онда ипак одустао од тога и гледао да средим за штампу све остало што комплетирах (фали сада само из књиге "Бог је жив") како бих бар нешто (одн. већину ствари) могао сутра (тј. данас) преподне однети ђацима, јер сам им тако обећао. Стога заинтересоване молим још мало за стрпљење - ево за сада сви ови фајлови, а за који дан чим стигнем (ако Бог да - надам се до понедељка) - качим и преостао фајл. У сваком случају све се може одвојено (у етапама) штампати без проблема.
Свако добро!
Сачувана

- Мирослав Мика Антић
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #10 послато: Март 04, 2010, 04:45:54 »

АНД 1 ПС  Намигивање
Као што најавих - код тема из средњошколског уџбеника, конкретно питања о личности - били су по мени мало непрецизни (нема ни једног поглавља са конкретно тим именом, али се зато више поглавља врти на разне начине око те теме), тако да сам поред неког основног текста на ту тему, увучено и са смањеним за нијансу фонтом - додао још нека поглавља на ту тему - чисто што би рекли извиђачи (у Христовом духу!) : да будемо спремни! :-) Но, ви најбоље то још прегледајте, па по нахођењу направите измене.
Сачувана

- Мирослав Мика Антић
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #11 послато: Март 04, 2010, 05:31:36 »

Због пропуста  Љутко око нумерисања страница - ево и обједињен фајл за штампу.
Сачувана

- Мирослав Мика Антић
jelena petranovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 55

« Одговор #12 послато: Март 04, 2010, 03:00:26 »

Ti si brate genije, Bog ti svako dobro dao, super sto sve ovo odradi!
Сачувана
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #13 послато: Март 04, 2010, 11:24:27 »

Сестро слатка  Намигивање - немој ме молим те искушават' на "Ахилову пету"! Ми бар знамо шта значи "дизање носева"!!  Тужан
Богу хвала! - Просто ја не волим непрегледне скрипте, па ми није било баш до обичног копирања материјала за ђаке, а кад већ њима одрадих, најмањи проблем је то проследити и другима!
Свако добро!
Сачувана

- Мирослав Мика Антић
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 51

« Одговор #14 послато: Март 07, 2010, 10:01:47 »

Хвала, Бамби, ма ко да стоји иза тог имена. Ја Брију нисам успела да преузмемса ''верујем.орг'', стварно ми твоја интервенција поможе.
Сачувана
Странице: [1] 2 3
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!