Православни катихета
Јул 21, 2019, 05:54:45 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Ђаци, да или не на фејсбук листи пријатеља?  (Прочитано 6520 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« послато: Октобар 15, 2010, 09:55:37 »

Колеге, интересује ме, шта ви мислите, треба ли примати ђаке којима предајемо на фејсбук листу пријатеља? Које су лоше, а које добре стране?
Сачувана
zoran djenovic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 20

« Одговор #1 послато: Октобар 16, 2010, 10:32:56 »

Колега, ето опет мене,  Зеленко када неће нико други да ти одговори.

Имам профил на ФБ од пре непуних две године. До сада ми се пријавило 250 садашњих и бивших ученика из школе у којој предајем. Деца су ме и наговорила да уђем у све то. Лепо се дружимо, размењујемо слике, поруке и видео линкове. Понекад сам и на чету.

Основни принцип, који сам одмах рекао деци у школи, је: да ја нећу њих додавати за пријатеље (да не би било незгодних прича и сумњи), него нека се они који желе мени јављају а ја ћу их све прихватати. Имам велики број међу пријатељима који и нису никада ишли на веронауку већ само на грађанско. Не желим да се некоме од деце намећем без обзира колико се добро познајемо у школи. Има и известан број оних који су врло приљежни на часовима веронауке и лепо ме прихватају али ме не додају за пријатеља на ФБ. И то је њихова приватна ствар да ли желе или не. Поштујем њихову слободу. Ако се неко после и одјави од мене, не замерам им и дружимо се у школи и даље као да ништа није било. Не треба бити осетљив на те ствари. Ретко када нешто прокоментаришем на њиховим прифилима. Они воле што смо ту заједно али не воле да им се мешамо у њихов свет комунакиција и коментара.

Пазим да на нету не гушим децу са темама везаним за веронауку. У школи је довољно а ако неко жели више нека пита - ја сам ту (дежурам). Поставим понекад само изузетно леп видео или неки текст. Трудим се да будем природан са свим добрим и лошим странама.

Понеко од ученика је пријатељ и са мојом супругом која има свој профил. 10. октобра је био њен рођендан и они су јој уљудно честитали а мене су прошлих дана пропитивали у школи  шта сам јој купио као поклон.

Фејсбук је добра прилика за лепо дружење и упознавање шта интересује и како размишљају деца коју гледамо у клупама.

Имам још доста тога што бих испричао као искуство са ученицима и интернетом али не волим да пишем овако дуго. Мислим да би било добро да се окупимо једно вече само катихете које су заинтересоване за ову тему и да уживо разменимо искуства.
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #2 послато: Октобар 18, 2010, 11:01:28 »

Колега, хвала ти на искуству које си поделио са нама, а везано за тему коју сам поставио!
Слично, врло слично сам и ја ушао у ту причу, прво су ми колеге и другари који нису у Београду и Србији предложили да отворим налог (због лакше комуникације и размене фотографија ... ), али и ђаци који доста времена проводе испред рачунара (колико је то добро или лоше показаће време).

У почетку сам се двоумио да ли да примам ђаке на листу пријатеља, али сам ипак одлучио да их примим јер смо ишли на излет у посету манастиру Троноши, Соко граду и Тршићу (мај 2009) и они објавили слике и на часу коментарисали како ме има на фејсбуку и тако ја одлучим да их примам - нисам послао захтев за пријатељство ђаку и слажем се са тобом да и не треба.  И ја имам и ђаке са верске и са грађанског васпитања.

Што се тема и објављивања тиче, у почетку нисам нешто пуно објављивао, све док ми они нису дали зелено светло, тачније да прокоментаришу на часу оно што сам ја објавио (у позитивном смислу) и тако сам ја временом све више и више објављивао поучне приче, статусе, понекад неке песме, актуелна дешавања, итд, итд ... најчешће су коментарисали и давали своје мишљење ђаци, ...
 Сада имам дилему коју ћу разрешити ове недеље, чак сам и најавио њима преко статуса - на листи пријатеља ћу од сада примати само бивше ђаке, а садашњи нека мало причекају - до матуре. Имам више разлога за ту одлуку!
П.С. оно што је занимљиво и што наше колеге углавном не примају ђаке, јесте да се плаше непримерених коментара, али ја их за ове -скоро две године- нисам имао ... ђаци су добри према нама, онолико колико смо ми добри према њима ...
До сада сам само једног бившег ђака избрисао са листе пријатеља, а имам их око 250, њега сам избрисао само због непримерених статуса и веза и коментара, који су мени излазили на почетну страну ... 

Допада ми се предлог да причамо на ову тему, па ако се још неко пријави договорићемо се за место и време ... Смешко

Волео би да добијем још неколико мишљења наших колега на ову тему, које су добре, а које лоше стране примања ђака за пријатеље на фб листи?
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 185

« Одговор #3 послато: Октобар 18, 2010, 07:53:08 »

Немој да их бришеш.  Смешко
Сачувана
zoran djenovic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 20

« Одговор #4 послато: Октобар 18, 2010, 08:25:56 »

...
Волео би да добијем још неколико мишљења наших колега на ову тему, које су добре, а које лоше стране примања ђака за пријатеље на фб листи?

Послао сам преко фејсбука поруку колегама са којима сам пријатељ да, ако имају шифру за приступ овом Форуму, допишу своја размишљања и искуства.

Мало да их разбудимо!
Сачувана
jelena petranovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 55

« Одговор #5 послато: Октобар 20, 2010, 05:02:03 »

ja ih imam par,koji su sami poslali zahtev, ja ne saljem; slozila bih se sa svim sto ste vec rekli; ponekad prokomentarisem neki njihov link, ili sliku-retko
Сачувана
jelena dzopalic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 10

« Одговор #6 послато: Октобар 20, 2010, 10:11:21 »

И ја их имам неколико, што бивших што садашњих. Никад нисам имала проблема, чак шта више чини ми се од кад сам ја на листи њихових пријатеља они воде рачуна шта пишу и линкују.
Не шаљем захтеве сама, али сваког примим ко пожели да буде мој пријатељ.
Имам више пријатеља међу ђацима него међу колегама... Зеленко
Сачувана
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 51

« Одговор #7 послато: Новембар 17, 2010, 11:16:00 »

Дуле, ја сам за. Немам два лица, једно за фејсбук, а друго за учионицу па да их не прихватам. Ето.
Сачувана
Странице: [1]
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!