Православни катихета
Децембар 13, 2018, 04:30:08 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: О РАДИОНИЦАМА  (Прочитано 22918 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 43

« послато: Новембар 07, 2009, 09:23:04 »

Радионице које су на сајту су материјали летњих школа Православне Цркве у Америци.

Ово лето један број колега провео је у преводу тих радионица на српски како би биле доступне свима за наставу.
У теми  Радионице разговараћемо о примени тих радионица у настави у Србији.

Покушано је да се ове веома животне и динамичне радионице уклопe у наш план и програм.
На сајту када отворите одељак ОСНОВНА ШКОЛА, па РАЗРЕД поред списка наставних јединица налази се плави одељак РАДИОНИЦЕ. То је покушај уклапања радионица у наш план и програм.

Постоји још један број радионица који је преведен и који није могао (макар за сад) да се уклопи у постојећи план и програм, који се налази и одељку ДОДАТНО (за сваки разред посебно).

Намера теме РАДИОНИЦЕ на фоуму је у следећем:

- да онај који је реализовао радионицу на часу подели своја искуства и запажања са другима
- да дамо предлог о прилагођавању радионица ученицима у Србији. О овоме одмах још понешто: Постоје радионице које су прављење за час који траје 60-90 мин. (тако је у САД-у). Неке радионице није могуће реализовати у току једног часа. Кроз праксу покушајмо да их поделимо по реалним могућностима једног нашег часа.
Неке радионице односе се на ученике у Америци (помиње се св. Герман Аљаски), покушајмо да прилагодимо нашим ученицима учећи нпр. о Св. Сави и другим српским светитељима.
Такође, потребно је препоручути другу литературу од оне која се препоручује у радионицама у САД-у.

- на овој теми разговараћемо и о идејама које добијемо читајући и реализујући ове радионице. Толико су креативне да ће сигурно бити других идеја, на основу исте методологије.

Ако ништа друго радионице ће нам помоћи да видимо на какав све динамичан начин може да се одвија час веронауке!

Разговарајмо о томе...
Сачувана
jelena petranovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 55

« Одговор #1 послато: Новембар 08, 2009, 05:06:03 »

Htela sam pomenuti da sam ja pricala i citala upravo to o sv.Germanu Aljaskom prvoj godini, za Liturgijsko-podviznicko iskustvo vere;zainteresovalo ih je kad je receno: prica o ruskom tinejdzeru, potonjem monahu i prosvetitelju jednog dela Amerike, i da li znaju postoji li pravoslavlje na Aljasci i otkud tamo. Slazem se da treba ubaciti i nase svete, ali nije lose ni ovo, moze, misionarski rad nekih svetih u Americi ili evropskim zemljama
Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 43

« Одговор #2 послато: Новембар 11, 2009, 04:47:59 »

Htela sam pomenuti da sam ja pricala i citala upravo to o sv.Germanu Aljaskom prvoj godini, za Liturgijsko-podviznicko iskustvo vere;zainteresovalo ih je kad je receno: prica o ruskom tinejdzeru, potonjem monahu i prosvetitelju jednog dela Amerike, i da li znaju postoji li pravoslavlje na Aljasci i otkud tamo. Slazem se da treba ubaciti i nase svete, ali nije lose ni ovo, moze, misionarski rad nekih svetih u Americi ili evropskim zemljama

Одлично колегинице,
до средње су већ слушали много пута о Св. Сави. То је прва генерација која је слушала 8. год веронауку.
Могу се и без прилагођавања применити у настави.
ево и линка где има иконе св. Германа Аљаског  http://www.manastir-lepavina.org/cms/slike/uploads/resize_of_herman1.jpg
За примере преображења у нашем веку су много интересантне емисије На путу за Емаус на радио Светигори.
поз,
Хвала што си се одмах укључила у форум
Сачувана
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 69

« Одговор #3 послато: Септембар 01, 2013, 03:33:52 »

Желео бих само скренути пажњу људима који раде у Основној школи и на управо отворену тему "ИГРА КАО НАЧИН ПОУЧАВАЊА - припомоћ богатог извиђачког искуства на том пољу" (на: http://forum.katiheta.net/index.php?topic=124.0 ) која мислим да им још како може бити од користи, и то поготово у контексту ових радионица! Свако добро! :-)
Сачувана

„Љубав је једини ваздух који сам удисао, и осмех једини језик који на свету разумем.“ 
                                                                                                                     - Мирослав Мика Антић
Странице: [1]
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!