Православни катихета
Јун 19, 2019, 03:03:07 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Тетоваже или просто, татуууууу  (Прочитано 4780 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 41

« послато: Фебруар 16, 2011, 06:56:39 »

Занима ме  шта би колеге одговориле ученицима кад их питају, цитирам: Који је став Цркве о тетовирању?
Све то јер имају жељу да се тетовирају. Неколицина ме питала, и ја нисам сигуран шта да кажем а да није, за њих, трабуњање. Углавном сам им говорио да ја то не бих радио.
Дакле, какав би им ви дали одговор?!
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #1 послато: Фебруар 17, 2011, 05:18:25 »

Е, лепу си тему поставио! Смешко И ја им говорим да то не би урадио и да нам је тетоважа неопходна да бисмо се родили са њом - хаха - такође, укажем им да је могуће путем тетоваже да се пренесе нека болест - нпр. могућ је пренос ХИВ вируса преко боје за тетоважу (ако иду код нестручних) - ово сам научио на семинару Човекољубља, и тако још нешто им кажем, али немам баш пуно аргумената ... Тужан
Сачувана
vladimir pekic
Млађи катихета
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 41

« Одговор #2 послато: Фебруар 17, 2011, 08:58:11 »

Е баш тако. Осим медицинских разлога, који нису занемарљиви, оних теолошких мало има а да су пријемчиви деци (средњошколцима). При том, тетовирање је било присутно и раније, можда не код нас Срба, али код других православних вероватно.
Ми на крају имамо Кежмана који је побожан а сав истетовиран православним сликама. И још пика фудбал по Турској.
Сачувана
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 69

« Одговор #3 послато: Март 08, 2011, 06:22:44 »

Цитат
И још пика фудбал по Турској.
Зеленко

Па у старту да буде јасно - уз пуно поштовање поменутог фудбалера (бар колико сам ја о њему као личности успео да чујем)! - нису сви који за себе кажу или и јесу хришћани - без могућности да чине неаутентичне хришћански поступке!

То за стављање ликова светих (колико се сећам Кежман има неку икону истетовирану!?) је специфичан проблем - који ја лично са ђацима најлакше решим. Наиме, икона је литургијско-молитвени предмет са својом примарном функцијом (поред дидактичке,...) - да служи за молитву, тј. наш молитвени сусрет са изображеним личностима. Дакле није реч о шари, обичном украсу и сл. (друго је што нажалост због нерасуђивања још како и по нашим црквеним продавницама можда понекад можемо наћи свашта)! Ти практично обезвређујеш чак вређаш лик, личност изображенога, ако се тако понашаш. И сад ти насликаш лик на леђа, руку,... - још ћеш морати да стајеш пред огледало да би се могао молити?! Зеленко Не иде. А да не помињемо 3. заповест Господњу против непоштовања, обезвређивања светиње, специфично формулисаном у свом старозаветном контексту када се говори против "узимања узалуд имена Божијег"! Нагласио сам "њен старозаветни контекст" - јер тада ниси имао могућност изображавања икона (дуга и овде непотребна прича) - те се горе поменуто не спомиње.

За сада ево још који здравствени аспект па бегам полако у школу, а ће се јавим још око овога - има читав низ аспеката везана за ову тему, но коначан је ипак њихов избор - када ме питају да ли је то грех  Шокиран (тако ми вечито то формулишу "баксузи"  Намигивање !?!) - због најчешће њиховог и даље специфичног разумевања појма греха, а ако му кажеш "није грех" (ако нису у питању баш нека специфична изображења) - испашће то онда није проблем, одобраваш и сл.! - морам да кружим ко "киша око Крагујевца"  Превртање очима док им дам одговор и на то експлицитно питање "да ли је грех"!  Шокиран

Елем, здравствени аспект који мислим да их највише дрмне, а није да сам измислио или "накрпио га" да би их само престрашио и сл.! (Нажалост метод који се неретко среће када немаш аргументе, а од кога ми се највише диже коса на глави!)
      Наиме скоро било - причали дерматолози - наша кожа има свака засебно одређену вероватноћу за појаву рака коже (лупам: некоме 0,5% могуће да се јави рак коже, док код другога 20% итд.). Када ти тетовирањем оштећујеш важан површински заштитни слој коже - ти у одређеном проценту повећаваш своју пријемчивост за појаву рака коже (опет лупам: ако имао 0,5% сад ћеш имати 1-1,5% вероватноће за појаву рака,... за 0,5 још и "није страшно", али шта ћемо са оним који је имао 20%!?).

Толико - бегам - звони чука за школску акцију!  Зеленко
Сачувана

„Љубав је једини ваздух који сам удисао, и осмех једини језик који на свету разумем.“ 
                                                                                                                     - Мирослав Мика Антић
Странице: [1]
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!