Православни катихета
Јул 21, 2019, 06:27:59 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: такмичење 2011.  (Прочитано 106953 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« послато: Март 02, 2011, 10:27:20 »

Драге колеге, шта се дешава са такмичењем? Зна се термин одржавања, али се не знају питања, тј. литература - тако је речено на састанку Актива моје општине. Неке колеге (из других Актива) увелико одговарају на питања и дају литературу ђацима, а колико сам чуо, то је прошлогодишњи списак питања и прошлогодишњи списак литературе. Интересује ме ко је могао да пусти ту информацију без званичног обавештења из Канцеларије за верску наставу?!?! У ствари, не интересује ме ко је у питању, али не знам само зашто је то урадио? Ако неко нешто зна, нека јави! Поззз
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 185

« Одговор #1 послато: Март 02, 2011, 08:10:43 »

Pitanja (nova) su prosledjena koordinatorima jos u decembru. Postojala je ideja da gimnazije budu izdvojene, predlog nije usvojen... Veroucitelji koji rade u gimnazijama su pocetkom februara obavesteni da su ista pitanja za sve.
Koliko mi je poznato, svi koordinatori su (zvanicno) na vreme obavesteni.
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #2 послато: Март 03, 2011, 02:04:17 »

Ми још нисмо добили званично ни питања, ни литературу ... знам за идеју да су гимназије требале бити издвојене и речено нам је на задњем Активу - крајем фебруара да су правила такмичења по старом, тј. да се такмичимо по општинама као прошле године, и то је све ... и да, тада смо сазнали и термин одржавања такмичења ...
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #3 послато: Март 03, 2011, 04:01:01 »

Pravila su delimicno izmenjena (mozes videti u fajlu koji sam ti poslao). Zasto niste dobili pitanja ranije, ne znam.
Dobili ste danas, imate vremena da se dobro pripremite.  Смешко Srecno!
Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 43

« Одговор #4 послато: Март 03, 2011, 06:58:15 »

Ово ми је сад послао координатор:

Драге колеге,
нажалост неки вероучитељ је проширио лажну литературу за такмичење ( средње школе ).  Данас  је из Канцеларије за В.Н. званично објављена литератутра и она је следећа.

Томас Хопко,
Православна
Вера 1-4

Радомир
Поповић,
Појмовник
црквене
историје

Нема лепше
вере од
хришћанске

Бог је жив

Свето Писмо
МОЛИМ  ВАС ДА О ТОМЕ ШТО ПРЕ ОБАВЕСТИТЕ ВЕРОУЧИТЕЉЕ.

Имам питања која су намењена за средње стручне школе.
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #5 послато: Март 03, 2011, 07:04:42 »

Да, прочитао сам та правила. Не знам ни ја зашто нисмо раније добили питања, али дешава се ... хехе ... бићемо Актив, тј. две општине које ће се спремити у рекордном року ... Смешко Хвала!
П.С. званично данас поподне смо добили литературу без питања, али сва срећа па су ту други да нам помогну, тј. олакшају - пошто литература (Томас Хопко - 4 дела, Појмовник - Радомир Поповић, Бог је жив и Свето Писмо) без питања звучи превише за овако мало времена.

Срећно свима - и онима који су учествовали у овој расправи - хехе ... и онима који читају, али не коментаришу и не деле мишљења, онима који су регистровани, али не посећују форум, као и онима који нису чак ни регистровани! Смешко
Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #6 послато: Март 03, 2011, 07:05:36 »

Ево тих питања која ће, јел тако, бити за све средње школе:

Питања за квиз:

1. Шта је Црква?
2. Шта је то икона Божија у човеку?
3. Шта је првородни грех?
4. Шта је смрт?
5. Како и зашто је Бог створио свет?
6. Шта је то личност?
7. Христово рођење
8. Христово страдање
9. Христово васкрсење
10. Шта је Крштење?
11. Шта су Васељенски Сабори?
12. Шта су Иконе?
13. Шта је Свето Писмо?
15. Стари Завет
16. Нови Завет
17. Шта је Свето Предање?
18. Шта је Свето Откривење?
19. Шта је подвиг?
20. Који је смисао и циљ поста.
21. Наброј вишедневне и једнодневне постове.
22. Шта је молитва?
23. Символ Вере.
24. Шта су Житија Светих?
25. Шта су Свете Тајне?
26. Покајање и исповест
27. Брак
28. Рукоположење
29. Епископ
30. Презвитери
31. Ђакони
32. Шта је грех?
33. Шта су хришћанске врлине?
34. Шта је Света Литургија?
35. Шта је проскомидија?
36. Шта је Литургија речи?
37. Шта је анафора?
38. Шта је антиминс?
39. Шта је просфора?
40. Шта су помесне Цркве?
41. Наброј помесне Цркве?
42. Ко је Јован Крститељ?
43. Ко је Авраам?
44. Ко је цар Давид?
45. Ко је Мојсије?
46. Шта је пасхално јагње?
47. Преображење
48. Вазнесење
49. Педесетница
50. Блаженства
51. Прича о Блудном сину
52. Прича о Митару и фарисеју
53. Прича о Страшном суду
54. Прича о Богаташу и Лазару
55. Молитва Светог Јефрема Сирина
56. Шта је исихазам?
57. Шта је есхатологија?
58. Шта је Рај?
59. Шта је пакао?
60. Празници посвећени Богородици
61. Шта се догодило на Благовести?
62. Чиме је ђаво кушао Христа?
63. Наведи три Христова чуда?
64. Шта су мошти?
65. Наведи пет српских светитеља.
66. Шта се догодило на Велики Четвртак?
67. 10 Божијих заповести.
68. Како се Бог јавио на Јордану?
69. Ко су били фарисеји и садукеји?
70. Када су Срби примили хришћанство?
71. Ко су били Ћирило и Методије?
72. Шта су канони?
73. Шта је припрата?
74. Шта је наос?
75. Шта је олтар?
76. Шта је „Старечник“?
77. Шта је „Охридски пролог“?
78. Како гласи титула патријарха српског?
79. Шта је јерес?
80. Шта означава појам „једносуштан“?
81. Шта означава појам „оваплоћење“?
82. Први васељенски сабор
83. Други васељенски сабор
84. Трећи васељенски сабор
85. Четврти васељенски сабор
86. Пети васељенски сабор
87. Шести васељенски сабор
88. Седми васељенски сабор
89. Када је Српска црква уздигнута у ранг Патријаршије и ко је био први патријарх?
90. Када је обновљена Пећка патријаршија?
91. Ко су анђели?
92. Наброј анђеоске чинове?
93. Ко су пророци?
94. Ко је Мелхиседек?
95. Ко је Јона?
96. Ко је праведни Јов?
97. Ко су Света Три Јерарха?
98. Која три светитеља је Црква назвала Богословима?
99. Ко је Свети Николај Жички?
100. Ко је Преподобни Јустин Ћелијски?

Пропозиције:

Питања се налазе у двема запечаћеним кутијама које отвара трочлана комисија пред сам почетак квиза. Трочлану комисију сачињавају – катихета (који предаје у СШ) из другог актива, парохијски свештеник  и професор школе у којој ће се такмичење одржати. Трећи члан комисије нема права да оцењује тачност одговора, већ брине о регуларности такмичења.
Екипа је састављена од петоро ученика који до сада нису учествовали у квизу из Веронауке (по један ученик из сваког разреда + 1 по одабиру катихете). Пре почетка квиза, катихете су у обавези да напусте просторију у којој се одржава квиз. За време док траје квиз, забрањен је сваки улазак и излазак из просторије, коришћење мобилних телефона, скрипти ...  и осталог што може довести под сумњу регуларност такмичења. Екипа која се не буде придржавала ових правила биће аутоматски дисквалификована. Свака екипа на столу може имати само један папир и оловку.
Из прве кутије, свака екипа извлачи по два питања која су позната свим екипама (довољно је 60 питања). У другој кутији се налазе питања која нису позната ученицима и катихетама (40 питања). Из друге кутије свака екипа извлачи по једно питање. Две екипе са навећим бројем бодова пролазе у финале. У финалу капитени екипа извлаче два питања, по  једно питање из сваке кутије. После првог круга (два питања) и сваког наредног (ако екипе буду имале исти број бодова) се сабира број бодова и проглашава победник. Питања се не извлаче одмах по почетку квиза и сва од једном. Када дође ред на одређену екипу, капитен екипе извлачи питање и чита га наглас. Од тренутка када се капитен врати на место, екипа има 2. минута да припреми одговор на постављено питање.
Комисија бодује сваки одговор тако што за тачан одговор даје 3 поена а половичан одговор 1 поен. Комисија може да поставља потпитања у случају неких нејасноћа, али не и да помаже екипама (указујући им на грешке у току одговора или наводећи их на тачан одговор). У случају примедби, комисија је дужна да образложи своју одлуку.   
Комисија је у обавези да пре почетка квиза упозна катихете и ученике са пропозицијама такмичења.
Евентуалне примедбе на регуларност такмичења разматраће Одбор за верску наставу. Примедбе доставити преко координатора актива који су у обавези да сачине детаљан извештај о одржаном квизу (место и време одржавања, комисија, број екипа, имена и презимена учесника, запажања...).

Такмичење се одржава у једној од школи са актива.

Литература:
Томас Хопко, Православна Вера
Радомир Поповић, Појмовник црквене историје
Нема лепше вере од хришћанске
Бог је жив
Сачувана
Предраг Ђукнић
Глобални Модератор
Млађи катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #7 послато: Март 03, 2011, 07:08:08 »

Срећно свима - и онима који су учествовали у овој расправи - хехе ... и онима који читају, али не коментаришу и не деле мишљења, онима који су регистровани, али не посећују форум, као и онима који нису чак ни регистровани! Смешко

Cheesy
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #8 послато: Март 03, 2011, 07:30:45 »

Драге колеге,
нажалост неки вероучитељ је проширио лажну литературу за такмичење ( средње школе ).  Данас  је из Канцеларије за В.Н. званично објављена литератутра и она је следећа.

Nazalost, prava istina je da je neki veroucitelj prosirio laznu vest da medju verpuciteljima kruze lazna pitanja i lazna literatura.
Svi koordinatori su istog datuma dobili isti dokument koji sadrzi ZVANICNA pitanja, propozicije i literaturu (potpuno ista kao gore navedena).
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #9 послато: Март 03, 2011, 10:16:16 »

Добро је да се разрешила ситуација и да сада сви имамо што и остали, тј. већина. Добро је што имамо овај форум! Добро нам је овде бити! Смешко Акција креће!
Сачувана
perica obradovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 74

« Одговор #10 послато: Март 04, 2011, 08:00:45 »

За основне школе су у децембру стигла само питања. Има ли неко пропозиције?
Сачувана

Бити хришћанин значи бити аутентичан човек, а Христов...
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 51

« Одговор #11 послато: Март 05, 2011, 12:21:23 »

Драге колеге, шта се дешава са такмичењем? Зна се термин одржавања, али се не знају питања, тј. литература - тако је речено на састанку Актива моје општине. Неке колеге (из других Актива) увелико одговарају на питања и дају литературу ђацима, а колико сам чуо, то је прошлогодишњи списак питања и прошлогодишњи списак литературе. Интересује ме ко је могао да пусти ту информацију без званичног обавештења из Канцеларије за верску наставу?!?! У ствари, не интересује ме ко је у питању, али не знам само зашто је то урадио? Ако неко нешто зна, нека јави! Поззз

А како смо ми добили питања тек јуче? Завера ли је? Хмм.
Сачувана
perica obradovic
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 74

« Одговор #12 послато: Март 05, 2011, 12:27:06 »

Намештаљка!!  Зеленко
Сачувана

Бити хришћанин значи бити аутентичан човек, а Христов...
Душица Стојковић
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 51

« Одговор #13 послато: Март 05, 2011, 12:39:25 »

Pravila su delimicno izmenjena (mozes videti u fajlu koji sam ti poslao). Zasto niste dobili pitanja ranije, ne znam.
Dobili ste danas, imate vremena da se dobro pripremite.  Смешко Srecno!

Радомире, не такмичимо се ми овде на форуму него наши ђаци. Дакле, имају ли онио времена? 
Перице, нема места цинизму. Просто није фер према ђацима да им се да овако кратак рок.  Али, ето, ко још води бригу о њима и такмичењу. Више се овде расправљало о синдикалној активности и штрајку него о било чему.
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #14 послато: Март 05, 2011, 09:42:16 »

Dusice, svi osim Dragane su dobili pitanja jos u decembru. Zasto ona nije dobila: poslata na pogresan mejl, mejl zavrsio medju spamovima, slucajno je preskocili, zvezdrasko-grocanska zavera, mrzi je Sandra, Dragana nije htela da vam podeli pitanja da bi njeni pobedili, promisao Boziji...
Nisam ni ja poceo da spremam djake, opusteno. Опуштен
Сачувана
Странице: [1] 2 3 ... 7
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!