Православни катихета
Октобар 19, 2019, 06:27:08 *
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Вести: За повратак на сајт катихета кликните овде.

Почетна   Помоћ Претрага Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Propozicije (male izmene i dopune)  (Прочитано 11535 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 185

« послато: Март 15, 2011, 07:59:41 »

Пропозиције (Квиз 2011 – Средње школе)

Питања се налазе у двема запечаћеним кутијама које отвара трочлана комисија пред сам почетак квиза. Трочлану комисију сачињавају – катихета (из другог актива), свештеник/ђакон (или дипл.теолог) и професор школе у којој ће се такмичење одржати/вероучитељ или теолог у случају да се квиз одржава при неком храму. Трећи члан комисије нема права да оцењује тачност одговора, већ брине о регуларности такмичења и води записник.
Екипа је састављена од петоро ученика који до сада нису учествовали у квизу из Веронауке (по један ученик из сваког разреда + 1 по одабиру катихете – може се направити изузетак у случају да катихета из оправданог разлога не може да састави екипу на овај начин). Пре почетка квиза, катихете су у обавези да напусте просторију у којој се одржава квиз. За време док траје квиз, забрањен је сваки улазак и излазак из просторије, коришћење мобилних телефона, скрипти ...  и осталог што може довести под сумњу регуларност такмичења. Екипа која се не буде придржавала ових правила биће аутоматски дисквалификована. Свака екипа на столу може имати само један папир и оловку.
Из прве кутије, свака екипа извлачи по два питања која су позната свим екипама (99 питања). У другој кутији се налазе питања која нису позната ученицима и катихетама (40 питања). Из друге кутије свака екипа извлачи по једно питање. Две екипе са навећим бројем бодова пролазе у финале. У финалу, капитени екипа извлаче два питања, по  једно питање из сваке кутије. После првог круга (два питања) и сваког наредног (ако екипе буду имале исти број бодова) се сабира број бодова и проглашава победник. Питања се не извлаче одмах по почетку квиза и сва од једном. Када дође ред на одређену екипу, капитен екипе извлачи питање и чита га наглас. Од тренутка када се капитен врати на место, екипа има 2. минута да припреми одговор на постављено питање. На питање може дати одговор било који члан екипе.
Комисија бодује сваки одговор тако што за тачан одговор даје 3 поена а половичан одговор 1 поен. Комисија може да поставља потпитања у случају неких нејасноћа, али не и да помаже екипама (указујући им на грешке у току одговора или наводећи их на тачан одговор). У случају примедби, комисија је дужна да образложи своју одлуку.   
Комисија је у обавези да пре почетка квиза упозна катихете и ученике са пропозицијама такмичења. О свему што није превиђено овим правилником, што може утицати на ток и регуларност квиза – правило доноси комисија. 
Евентуалне примедбе на регуларност такмичења разматраће Одбор за верску наставу. Примедбе доставити преко координатора актива који су у обавези да сачине детаљан извештај о одржаном квизу (место и време одржавања, комисија, број екипа, имена и презимена учесника, запажања...).
Такмичење се одржава у једној од школa са актива/или у парохијском дому неког од београдских храмова.

Литература:
Томас Хопко, Православна Вера
Радомир Поповић, Појмовник црквене историје
Нема лепше вере од хришћанске
Бог је жив
Свето Писмо
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 117

« Одговор #1 послато: Март 16, 2011, 09:50:18 »

Е, ова нова измењена правила су боља, тј. дају већу слободу у избору ђака и комисије. Ја нпр. немам ђака из треће године у екипи. Такође, оно раније правило да члан комисије буде парохијски свештеник је било тешко изводљиво у неким општинама, овако можемо да узмемо неког свештеника или ђакона који имају нпр. факултетску диплому (познато је да има свештеника без дипломе), исто тако се може десити да парохијски свештеник не може да дође баш 25. марта јер има парохијских обавеза, итд. итд ... Све у свему, измене су на месту!
Сачувана
Бамби
Катихета
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 69

« Одговор #2 послато: Март 24, 2011, 10:41:52 »

Немам времена да млого коментаришем (читаво поподне имао припреме - сутра рано часови, па опет припреме и сл.), али само на кратко.
Цитат
Екипа је састављена од петоро ученика који до сада нису учествовали у квизу из Веронауке (по један ученик из сваког разреда + 1 по одабиру катихете
Већ сам хтео да се буним - пошто смо званично добили измене да могу ипак да учествују и они који су учествовали, тако да ја ипак имам 2 стара члана; међутим, од реакције нас је сачувала следећа ставка:
Цитат
– може се направити изузетак у случају да катихета из оправданог разлога не може да састави екипу на овај начин).
и чињеница да сам на школском од до краја 7 пријављених имао само 5 ђака на школском такмичењу прошлог четвртка, тако да и званично имам 3 ученице из 3.разреда и 2 из 2.разреда, а од тога су ми 2 ученице 3.разреда већ биле на такмичењу (једна прошле а друга претпрошле године).

У сваком случају да овако није испало - па ја јавим ђацима да могу да ми се и стари припремају, па ми, након што су ти ђаци већ почели да уче - након 2 недеље опет кажу - не могу да учествују!?! - могу само да приметим - да бих тада стварно већ дигао фрку!  Љутко А да не спомињем да не стижемо сви да прегледавамо овај форум нон-стоп, тако да са овим обавештењем ја рецимо касним још недељу дана - тј. 2 дана пред општинско такмичење сазнајем!?! Дај бре људи малко да се уозбиљимо!

Иначе мени делују ок пропозиције, са евентуално мишљењем да је могло по још једно-два питања пре финала да се извлаче - у пракси буде да те неке екипе јако кратко учествују. Но, то је чисто моје мишљење.
Сачувана

„Љубав је једини ваздух који сам удисао, и осмех једини језик који на свету разумем.“ 
                                                                                                                     - Мирослав Мика Антић
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #3 послато: Март 25, 2011, 08:26:01 »

Немам времена да млого коментаришем (читаво поподне имао припреме - сутра рано часови, па опет припреме и сл.), али само на кратко.
Цитат
Екипа је састављена од петоро ученика који до сада нису учествовали у квизу из Веронауке (по један ученик из сваког разреда + 1 по одабиру катихете
Већ сам хтео да се буним - пошто смо званично добили измене да могу ипак да учествују и они који су учествовали...

Od koga ste dobili tu informaciju - tj. da mogu da ucestvuju i oni koji su vec ucestvovali?! Молим?

Mislim da je najbolje da se vise ne bavimo pravilima (posto ih se, vec godinama, samo "budale" drze), vec da se po nadahnucu Duha ili "duha" organizujemo neposredno pred sam kviz, a pobednike biramo zrebom. Onda nema ljutis, nema razocaranih, nema drukanja vladici, Kancelariji ...
Sticem utisak da neke osobe svesno i namerno rade kako im je ceif...

Preksinoc smo imali aktiv i konstatovali smo da petoro-sestoro veroucitelja ne mogu da sastave ekipu po PS-u, vecina iz opravdanih razloga. Neki od njih ce voditi djake koji su ucestvovali prethodnih godina... Pretpostavljam da je tako i na drugim opstinama, tako da... Sta da vam kazem...

Mozda pravila "dave", mozda sluze samo da se "krse"... Vazno je da cuvamo "tradiciju" BG kviza, blagoslovenu anarhiju... Језик
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #4 послато: Март 25, 2011, 08:55:36 »

Ја имам ученике из прве, друге и четврте године, а из треће године ученик који је требао да иде на такмичење, повредио се на часу физичког и дуго је био одсутан са наставе, тако да је њега заменила ученица која је прошле године учествовала. Дефинитивно мислим и тако би требало сви да урадимо, као и из осталих предмета да се организује школско такмичење, па ко прође, прошао је. А зашто то мислим? Верујем да скоро у свакој школи има бар један (и више од једног ђака) који воле верску наставу до те мере да би учили и ишли на такмичење, иако немају оцене! Зашто им то ускратити? Ја сам једном организовао школско такмичење и иако ми је та организација одузела доста времена (организовао сам за обе смене), али тада сам имао све црно на бело, ко најбоље уради, он пролази! Онај ко прође, па макар учествовао годинама на такмичењу, заслужио је, научио и ту је крај - у мојој школи има ђака који четири године иду на такмичење из нпр. историје или хемије - деца то воле, зашто им то и ускратити?!?!?!
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #5 послато: Март 25, 2011, 09:19:52 »

П.С. само ћу се насмејати на питање ко нам је рекао да могу учествовати они ђаци који су већ учествовали?! Смешко
Сачувана
radomir marinkovic
Глобални Модератор
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #6 послато: Март 25, 2011, 10:46:04 »

П.С. само ћу се насмејати на питање ко нам је рекао да могу учествовати они ђаци који су већ учествовали?! Смешко

Pa, lepo... Mogu da pretpostavim. Onda Radomir ispadne rogonja.  Превртање очима

Ljudi, ovo nije takmicenje - ovo je kviz, zezanje, druzenje... Ima dece koja vole Veronauku, koja bi svim srcem volela da ucestvuju u kvizu, al' su jadni malo manje pametni i nikada ne bi prosli skolsko. Sta cemo sa njima? Неодлучан

Nije bitno kako cemo odabrati ucenike za kviz. Bitno je da nema diskriminacije i da nema prisile...
Сачувана
dusko maksimovic
Старији катихета
Ван мреже Ван мреже

« Одговор #7 послато: Март 26, 2011, 12:13:48 »

Pa, lepo... Mogu da pretpostavim. Onda Radomir ispadne rogonja.  Превртање очима

Ljudi, ovo nije takmicenje - ovo je kviz, zezanje, druzenje... Ima dece koja vole Veronauku, koja bi svim srcem volela da ucestvuju u kvizu, al' su jadni malo manje pametni i nikada ne bi prosli skolsko. Sta cemo sa njima? Неодлучан

Nije bitno kako cemo odabrati ucenike za kviz. Bitno je da nema diskriminacije i da nema prisile...

hehe ... ma samo ti opušteno ... nije ni bitno, jedan rog manje, više ... Смешко)) Svi ih imamo neko manje, neko više! Slažem se sa tobom da je bolja varijanta  kviz, zezanje, druženje - ali, onda treba malo promeniti koncept celog takmičenja, ali verujem da idemo ka tome! A ti koji vole da učestvuju neka se više potrude, jer svako može, samo kad hoće - hehe
Slažem se sa ovim poslednjim! Pravda za sve! Смешко
Сачувана
Странице: [1]
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Српски превод: Јован Турањанин Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!